online-shop    

Pijavky a léčba zvířat

Schlafender_Hund_mit_Egel

Velké množství hlášení zaznamenaných v částech světa upozorňuje na zvířata (např. chromý dobytek s bolestivými kloubními potížemi), která vyhledávají vodní zdroje plné pijavek.  Zde se postaví do vody a trpělivě snáší pijavky sající krev.

schlafendes_Schwein_mit_Egel
Jedním z možných vysvětlení tohoto chování je dlouhá evoluční historie pijavek. Ty žijí na naší planetě přinejmenším 450 milionů let a mohly si tak se svými oběťmi vytvořit oboustranně prospěšný vztah, který se dá charakterizovat asi takto: „Dej mi svou krev a já tě vyléčím“. Tento vztah je, zdá se, ve zvířecích instinktech hluboce zakořeněn.

  

 V průběhu veterinární léčby pijavkami zůstávají zvířata obvykle klidná a uvolněná během celé procedury. To lze vysvětlit i tím, že pijavky v počáteční fázi sání vylučují do krve a tkání látky, které mírní bolest a znecitlivují. V průběhu sání pak do rány vylučují další látky, včetně těch, které se v medicíně používají jako skutečné léky. Tyto látky zahrnují antikoagulanty jako hirudin, faktor Xa nebo hyaluronidáza. Moderní analytické metody umožnily identifikaci dalších látek obsažených ve slinách pijavek. Mezi léčebné efekty těchto látek patří zvýšení krevního oběhu, snížení srážení krve, zmírnění bolesti a potlačení zánětů. Nejlepších výsledků s veterinárním použitím pijavek bylo dosud dosaženo při léčbě koní, psů, koček a hlodavců.


 Další informace týkající se použití pijavek ve veterinární léčbě naleznete na internetových stránkách www.dgtha.de.